Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Rowerek biegowy kontra tradycyjny rowerek z odkręconymi pedałami

Czy odkręcenie pedałów od tradycyjnego rowerka może zastąpić rowerek biegowy?!? Raczej nie!

Czy odkręcenie pedałów od tradycyjnego rowerka może zastąpić rowerek biegowy?!?

Wpis miał być krótki i właściwie na temat zamiany normalnego rowerka w rowerek biegowy poprzez odkręcenie pedałów… a w końcu we wpisie jest o siatce centylowej, długości nóżki w stosunku do wzrostu… i dopiero na końcu informacja, że nie uda się zastąpić rowerka biegowego rowerkiem z odkręconymi pedałami :-).  W międzyczasie powstał pomysł na kolejny wpis, a mianowicie jak wybrać odpowiedni rozmiar rowerka biegowego.

Spotykamy opinie, że zakup rowerka biegowego to niepotrzebny wydatek skoro można kupić najmniejszy z rowerków z pedałami… odkręcić pedały, zdjąć łańcuch, zdemontować kółka boczne i gotowe! Z tak zmodyfikowanego rowerka powstaje laufrad :-) Niby proste… ale…

Tak na marginesie… właściwie było odwrotnie… najpierw powstała maszyna biegowa 1818, potem dopiero welocyped. I wracamy do tematu…

Właśnie… jest jedno ale :-) Rowerek biegowy jest tak zaprojektowany, aby siodełko było jak najniżej podłoża i dziecko o wzroście półtora czy dwulatka mogło siedzieć i dotykać stopami do podłoża (piszę tutaj o najmniejszych rowerkach biegowych np. Puky LR M i o przeciętnych smykach, których nóżka w buciku ma długość powiedzmy ok 32cm).

Osoby, które twierdzą, że można z rowerka tradycyjnego zrobić rowerek biegowy nie biorą pod uwagę tego, że dziecko w wieku 2-3 lat na takim rowerku nie dostanie nóżkami do ziemi… twierdzenie jest słuszne ale dla dziecka o wiele starszego.

Teraz o rozwoju dziecka… Patrząc na siatkę centylową można napisać, że dziecko które ma: 2 lata ma wzrost z przedziału 84-94cm, smyk 3 letni ma przeciętnie 90-103cm zaś smyk 4 letni ma wzrost 96-113cm (pamiętajcie, że są to wielkości statystyczne – na podstawie siatki centylowej wysokości ciała chłopców). Wykres poniżej.

Siatka centylowa dla chłopca

Siatka centylowa wysokości ciała chłopców

Trudno jest nam doszukać się jakiś informacji o proporcjach dziecka w wieku 2-4 lat, a w szczególności długości nóżki w stosunku do wzrostu. Im młodsze dziecko tym nóżka jest krótsza w stosunku do wzrostu, a wraz z rozwojem nóżka się wydłuża w stosunku do wzrostu i dla dorosłego człowieka noga ma już długość prawie połowę wzrostu. Próbując ugryźć temat doszliśmy do następujących wyników… smyk w wieku 0-1 rok ma nóżkę długości 33% wzrostu, około drugiego roku nóżka ma już długość 38% wzrostu, około 4 roku życia ma 40% wzrostu a w wieku 6 lat – 43% wzrostu… rodzice mają nogi 46-50% wzrostu.

anatomia_proporcje_ciala-źródło-VOLVO,-Children-in-cars.jpg

Długość nóżki dziecka 0-6 lat w procentach odniesiona do wzrostu

 • smyk ok. 1,5 roku – wzrost ok.78-88 cm – długość nóżki ok. 28-32 cm (36%)
 • smyk ok. 2 lata – wzrost ok.84-94 cm – długość nóżki ok. 32-36 cm (38%)
 • smyk ok. 3 lata – wzrost ok.90-103 cm – długość nóżki ok. 35-40 cm (39%)
 • smyk ok. 4 lata – wzrost ok.96-113 cm – długość nóżki ok. 38-45 cm (40%)

ps. nasz oblatywacz Maciek teraz ma ponad 3 lata, 105cm wzrostu i nogę długości 42cm… sprawdźmy czy się zgadza…105cm*39%=41cm. Prawie… prawie…

Pamiętajcie proszę, że powyższe informacje i procenty są oparte o wiedzę książkowo/internetową, są uśrednione i nie są to informacje potwierdzone przez specjalistę wręcz opracowane przez laika. :-)

Wracajmy do tematu…

Jeśli chodzi o rowerek z pedałami tam nie jest ważna odległość siodełka od podłoża lecz odległość siodełka od pedałów w najniższym położeniu. Nie jest istotne, że dziecko nie dosięgnie nóżką do podłoża aby się podeprzeć w razie utraty równowagi… na takim rowerku smyk nie ćwiczy utrzymywania równowagi ponieważ są z boku kółka.

A teraz najważniejsze – pomiary.  Sprawdziliśmy, i w rowerku dla dziecka z kołami 12. calowymi czyli najmniejszym rowerku z pedałami na rynku, siodełko jest na wysokości ok 46 cm od podłoża (w modelu mierzonym wydawało nam się, że przycinając sztycę można byłoby obniżyć siodełko jeszcze o jakieś 5-6cm… czyli do ok 40cm). Odległość siodełka od pedałów w najniższym położeniu to 36cm… czyli ok 10cm mniej niż odległość siodełka od podłoża.

Wymiary rowerków biegowych to w naszym przypadku nie problem… wszystko mamy dokładnie pomierzone… można uogólnić i napisać, że siodełko w najniższym położeniu znajduje się na wysokości ok 30cm. (LIKEaBIKE Mini, Early Rider Lite, Puky LR M – 30cm; Early Rider Classic, LIKEaBIKE Mountain, Kettler Speedy, Puky LR 1 i Puky LR 1Br – 33-35cm).

Porównajmy klasyczny rower i laufrad…

 • klasyczny 12 calowy rowerek – siodełko od ok 46cm
 • rowerek biegowy – siodełko od ok 28cm

Podsumowując… można stwierdzić, że smyk, który ma ok 1,5-4 lat i nóżkę z przedziału 28-45cm (wzrost ok 83-105cm) nie jest w stanie dosięgnąć stopą do podłoża na tradycyjnym rowerku z odkręconymi pedałami, gdyż siodełko znajduje się na wysokości ok 46cm.  Czyli odkręcanie pedałów od tradycyjnego rowerka ma sens jeśli smyk ma nóżkę dłuższą niż 46cm… czyli jest w wieku (statystycznie) ponad 4lata.

Podtrzymujemy to co napisaliśmy kiedyś:

Jeżeli po odkręceniu pedałów od zwykłego rowerka, dziecko będzie dosięgać do podłoża i jazda będzie sprawiała mu frajdę to jak najbardziej niech jeździ na takim zmodyfikowanym pojeździe […]

Nie negujemy pomysłu odkręcania pedałów… jedynie chcemy abyście byli świadomi, że takie rzeczy można robić dla dziecka, które już ma ponad 4lata i siedząc na rowerku z pedałami dosięga swobodnie do podłoża… a wcześniej… czyli w wieku 2,3,4 lata – niech śmiga na rowerku biegowym! :D

Pisząc o długości nóżki na podstawie siatki centylowej trzeba pamiętać że jest to długość nóżki bez bucika, zaś aby prawidłowo dobrać wielkość rowerka biegowego należy najlepiej znać długość nóżki w buciku. Nasze wymiary rowerków podajemy bez obciążenia czyli koła pompowane nie są ugięte… i należy pamiętać, że jak dziecko usiądzie wysokość siodełka od podłoża zmniejszy się przy małym ciśnieniu w oponach. O tym jak dobrać odpowiednią wielkość rowerka biegowego będzie niebawem :-)

Ogromna prośba… jeśli jakiś specjalista czyta ten wpis to bardzo prosimy o informację co do poprawności naszych spostrzeżeń.

PS. A już jutro AktywnySmyk na koncercie Faith no More na Opener’ze. Do zobaczenia w Gdyni ;-)

AktywnySmyk napisał dnia 3 lipca 2009 w kategorii: Dzieci na rowerkach biegowych, Opinie, Porady
Tagi wpisu: rowerek bez pedałów   rowerek biegowy kontra rowerek z pedałami  
  • Kasia.

   Witam. Proszę o poradę. Moja córka w pażdzierniku 2009 skończyła 3 latka. W sierpniu 2009 byliśmy w szpitalu. Patrycja miała wtedy 87cm wzrostu,dziś ją mierzę i ma 89cm. Cz to normalne żeby urosła tylko 2 cm?

  • Tomasz

   A moja córka jak miała 3 lata i 4 m-ce odkręciłem jej pedały ze zwykłego roweru, szybko nauczyła sie utrzymywać równowagę i obecnie przykręciłem jej pedały ponownie.
   Dodam że w siatce centylowej jej wzrost jest poniżej średniej.

  • Panie Tomaszu proszę coś więcej napisać…
   Zdemontował Pan tylko pedały czy cały napęd?
   Ile czasu zabrało córce nauczenie się trzymania równowagi?
   Prosimy napisać o jakim wzroście jest córka, rozumiemy że po tej przeróbce córka swobodnie dostawała stopami do ziemi.

   Jakiś czas temu nasi klienci wypowiadali się na temat przeróbki rowerka z pedałami w punkcie „klasyczny rowerek biegowy vs zwykły rowerek po tuningu” można przeczytać o tym pod adresem http://blog.aktywnysmyk.pl/2010/06/pan-marek-i-beata-o-rowerku-biegowym-puky-i-synie-kamilu/

  • Mialek

   Ciekawy artykuł. Właśnie moje córki bliźniaczki ( 2,2 latka ) osiągnęły etap samodzielnej jazdy na trójkołowcu. Zastanawiam się co dalej. Rowerek biegowy, czy mały rowerek tradycyjny z doczepianymi kółkami.
   Ciekawy jestem , czy ktoś ma jakieś doświadczenie porównawcze, co jest lepszym wyborem.

  • Rowerek biegowy!
   Patrząc od strony opiekuna to łatwiej unieść dwa rowerki biegowe, każdy po ok 5 kg niż dwa rowerki z pedałami… każdy po ok 10 kg :-) Również łatwiej się przemieszczać z dwoma rowerkami biegowymi niż z rowerkiem z pedałami w którym wystają kółka stabilizujące… pedały :-) Proszę spróbować zmieścić dwa rowerki z pedałami w bagażniku samochodu… dużo łatwiej zapakować rowerek biegowy :-)
   O tym dlaczego warto aby dziecko jeździło na rowerku biegowym piszemy -> http://www.aktywnysmyk.pl/content/49-rowerek-biegowy-czyli-to-co-najlepsze-dla-twojego-smyka

  • Kasia

   ja polecam rowerek biegowy wishbone bike 3 w 1 , rośnie z dzieckiem , drewniany , rewelacyjny ,chodź drogi. u nas sprawdził się rewelacyjnie

  • jarek

   Witam. Mój syn w wieku 21 miesięcy na biegowce 10″ puky jeździ z pełną równowaga. Polecam. Wzrost 87cm zaczął od 20 miesięcy w domu. Pierwsze słońce i na 3 Dzień zjeżdża super. A po osiedlu 4 latki z kolkami z boku a rodzice patrzą na niego jak na UFO;) jak tylko dojdzie do 90cm zmieniamy mu na ta większą 12″ z hamulcem i stopka

  • JowitkaW

   hej jak najbardziej polecam rower biegowy dla malucha. Sam skusiłam się na zakup, tym bardziej że nasza pociecha dzięki niemu nauczy się szybciej jeździć na zwykłym rowerze. Mój synek będzie teraz już 7 miesięcy jeździł na nim. Dla nie zdecydowanych poleca.