Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Przesiadka z rowerka biegowego na rower z pedałami

…emocje

Pewnego słonecznego dnia ruszyliśmy z naszym 4-letnim oblatywaczem i jego nowiutkim, lśniącym i jeszcze ciepłym urodzinowym „pedałowcem” do parku uzbrojeni w aparaty, kamery i dusze na ramieniu czy się uda. Idea bowiem naszego sklepu opierała się o założenie, że doświadczenie smyka na rowerku biegowym pozwala uniknąć nauki jazdy dziecka na klasycznym rowerze z doczepionymi z boku kółkami, tudzież biegom taty za smykiem z kijkiem przymocowanym do roweru namiętnie uprawianych przez poprzednie tatów pokolenia. Powagi sytuacji dodawała publiczność, czyli świeżo-narodzona, parotygodniowa siostra oblatywacza, która będąc w owym czasie na jednym ze swoich pierwszych spacerów nie uprzedziła nas jak długo ową próbę brata zdoła śledzić zanim rozniesie cały park głośnym krzykiem i zmusi jednego z operatorów sprzętów multimedialnych do powrotu do domu. Wskazany był zatem pośpiech, a ten jak wiadomo nie służy nabywaniu przez młodych ludzi nowych umiejętności.

…i poszli

Dotarliśmy zatem z całym wymienionym orężem do połowy długiej, lekko nachylonej ścieżki w naszym przy-showroom’owym parku. Tata postawił rower, objaśnił Maćkowi o co biega w pedałowaniu i pouczył na temat hamowania na dole, mama – cała w nerwach – zaczaiła się 10 kroków niżej z kamerą, siostra trzymała kciuki (choć na tym etapie swojego życia trzymała je permanentnie więc nie wiadomo czy akurat wtedy za brata), a brat wsiadł…. tata nastawił pedały, coby nogi trafiły….iiiiii pojechał!

…zwycięstwo!

Młody zjechał na dół kręcąc dodatkowo pedałami, na dole lekko przyhamował, zawrócił i podjechał z powrotem pod górę do bladych z dumy rodziców oraz siostry, która również z dumy chyba – przycięła komara ;-) Zdjęcie poniżej to właśnie ten pierwszy zjazd!

Pierwsza jazda na rowerze z pedałami

Reasumując, po trzech sezonach jazdy na rowerku biegowym Maciek wsiadł na taki z pedałami… i pojechał. Przez pierwsze dni nauki trzeba było go „startować” bo sobie chłopak kiepsko radził z nastawieniem pedałów i ruszeniem z miejsca, ale generalnie pomykał jakby urodził się z tą umiejętnością. Tu należy dodać, że chłopak nie miał wcześniej doświadczenia z trójkołowcem tudzież innym sprzętem na pedały. Zatem możemy w pełni świadomie powiedzieć, że TO DZIAŁA! Bieganie na rowerku bez pedałów sprawiło, że przesiadka Maćka na klasyczny rower odbyła się zupełnie naturalnie, bez bocznych kółek i ku wielkiej uciesze taty – bez biegania z kijem! I mamy to „na taśmie” ;-)

… i jeszcze kilka przemyśleń ekipy AktywnegoSmyka, coby uprzedzić zapytania i wątpliwości czytających ;-)

Może ktoś nam zarzucić, że jazda na rowerze z pedałami w wieku 4 lat to żaden wyczyn… i to prawda, poniekąd możemy się z tym zgodzić, ale jak zwykle jest kilka ale….

 • jedna z naszych klientek przesiadła się z rowerka biegowego na rowerek z pedałami w wieku lat niespełna 3 –  przeczytajcie historię Zosi – czyli można wcześniej ;-)
 • można posadzić na rowerek z pedałami dużo młodsze dzieci, jeśli są dostatecznie wysokie, ale nawet jak dosięgną nóżkami do ziemi to pozostaje jeszcze siła w młodych nóżkach, która nie jest zwykle dostateczna aby malec mógł na rowerku podjechać pod niewielką górkę (najmniejsze rowerki z pedałami nie umożliwiają przecież zmian biegów), a jeśli lubi to dlaczego miałby z tego zrezygnować (opcja tradycyjnego rowerka z odkręconymi pedałami – dlaczego nie jest to dobra opcja przeczytać można w  Rowerek biegowy kontra tradycyjny rowerek z odkręconymi pedałami albo Pan Marek i Beata o rowerku biegowym Puky i ich synu Kamilu)
 • często zdarza się, że rowerek z kółka z boku jak wjedzie w dół to zawiesza się i tylne koło obraca się w powietrzu i konieczne jest wypchnięcie młodego rowerzysty, nie wspominając o tym, że ciężkie przełożenia nie pozwalają wyjechać z dołka nawet gdy tylne koło ma przyczepność.
 • coś, czego przecenić nie można to waga rowerka… taki z pedałami waży średnio ok 10 kg… a rowerek biegowy średnio około 5 kg… co łatwiej nieść? ;-) 5 kg czy 10 kg
 • jak już piszemy o wadzę to wspomnijmy o wielkości rowerków… taki z pedałami 12″ koła to średnio 90 x 70 x 60 cm (długość x wysokość x szerokość)… kierownica, pedały, kołka boczne to wystaje zaś rowerek biegowy to ok. 90 x 60 x 50… a wystaje tylko kierownica którą można łatwo zdemontować (prawie w każdym modelu)
 • nasz Oblatywacz uwielbia jazdę w terenie – wjazdy, zjazdy, single tracki niczym Maja Włoszczowska – nie dokonałby tego na rowerze z pedałami, a na biegowym pokonał już sporo fajnych leśno-górskich trasek i świetnie się bawił!
Rowerek biegowy w akcji na wąstkiej stromej technicznie trudnej ścieżce

Rowerek biegowy w akcji na wąskiej, stromej, technicznie trudnej ścieżce :-)

Dlatego nie namawialiśmy chłopaka do przesiadki na rowerek z pedałami wcześniej bo widać było, że się do tego nie palił. W tym roku był gotowy, usiadł i pojechał. Teraz do przedszkola jeździ na rumaku z pedałami, ale „w góry” nadal wybiera rowerek biegowy.

Wychodzimy zatem z założenia …nic na siłę – wszystko młotkiem ;-)  i nie obiecujemy naszym klientom, że dzięki doświadczeniu na rowerku biegowym ich smyk przesiądzie się na rower z pedałami wcześniej, niż gdyby tego doświadczenia nie miał. Obiecujemy im natomiast, że takie doświadczenie na rowerze bez pedałów zapewni smykowi mnóstwo dobrej zabawy, a gdy przyjdzie na niego czas przesiadki na pedałowca, to będzie to bardzo płynny proces.

…ps

Jak tylko zmontujemy jakieś sensowne video z przygód oblatywacza na rowerze – zamieścimy je naturalnie na blogu.

AktywnySmyk napisał dnia 21 września 2010 w kategorii: Dzieci na rowerkach biegowych, Z rowerka biegowego na rowerek z pedałami
  • mama Zosi :)

   Gratulujemy Maćkowi :)

   Tutaj wspomniana 2,11 letnia nasza Zośka:
   http://www.youtube.com/watch?v=yqPz1nFUqfE
   i jej 3 dzień na rowerze.

   Teraz- po 4 miesiącach- jeździ jak szalona, ale szczerze przyznam, że czasami myślę, że za wcześniej zaczęła. Bo jednak 3 latek nie do końca jest w stanie przewidzieć zagrożenia, niebezpieczeństwa itd. Tak więc troche nas zdrowia kosztują jej rowerowe szaleństwa;) Jak jeździła na laufradzie to jakaś spokojniejsza byłam ;))
   Pozdrawiamy.