Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Rowerek biegowy kontra tradycyjny rowerek z odkręconymi pedałami

Czy odkręcenie pedałów od tradycyjnego rowerka może zastąpić rowerek biegowy?!? Raczej nie!

Czy odkręcenie pedałów od tradycyjnego rowerka może zastąpić rowerek biegowy?!?

Wpis miał być krótki i właściwie na temat zamiany normalnego rowerka w rowerek biegowy poprzez odkręcenie pedałów… a w końcu we wpisie jest o siatce centylowej, długości nóżki w stosunku do wzrostu… i dopiero na końcu informacja, że nie uda się zastąpić rowerka biegowego rowerkiem z odkręconymi pedałami :-).  W międzyczasie powstał pomysł na kolejny wpis, a mianowicie jak wybrać odpowiedni rozmiar rowerka biegowego.

Spotykamy opinie, że zakup rowerka biegowego to niepotrzebny wydatek skoro można kupić najmniejszy z rowerków z pedałami… odkręcić pedały, zdjąć łańcuch, zdemontować kółka boczne i gotowe! Z tak zmodyfikowanego rowerka powstaje laufrad :-) Niby proste… ale…

Tak na marginesie… właściwie było odwrotnie… najpierw powstała maszyna biegowa 1818, potem dopiero welocyped. I wracamy do tematu…

Właśnie… jest jedno ale :-) Rowerek biegowy jest tak zaprojektowany, aby siodełko było jak najniżej podłoża i dziecko o wzroście półtora czy dwulatka mogło siedzieć i dotykać stopami do podłoża (piszę tutaj o najmniejszych rowerkach biegowych np. Puky LR M i o przeciętnych smykach, których nóżka w buciku ma długość powiedzmy ok 32cm).

Osoby, które twierdzą, że można z rowerka tradycyjnego zrobić rowerek biegowy nie biorą pod uwagę tego, że dziecko w wieku 2-3 lat na takim rowerku nie dostanie nóżkami do ziemi… twierdzenie jest słuszne ale dla dziecka o wiele starszego.

Teraz o rozwoju dziecka… Patrząc na siatkę centylową można napisać, że dziecko które ma: 2 lata ma wzrost z przedziału 84-94cm, smyk 3 letni ma przeciętnie 90-103cm zaś smyk 4 letni ma wzrost 96-113cm (pamiętajcie, że są to wielkości statystyczne – na podstawie siatki centylowej wysokości ciała chłopców). Wykres poniżej.

Siatka centylowa dla chłopca

Siatka centylowa wysokości ciała chłopców

Trudno jest nam doszukać się jakiś informacji o proporcjach dziecka w wieku 2-4 lat, a w szczególności długości nóżki w stosunku do wzrostu. Im młodsze dziecko tym nóżka jest krótsza w stosunku do wzrostu, a wraz z rozwojem nóżka się wydłuża w stosunku do wzrostu i dla dorosłego człowieka noga ma już długość prawie połowę wzrostu. Próbując ugryźć temat doszliśmy do następujących wyników… smyk w wieku 0-1 rok ma nóżkę długości 33% wzrostu, około drugiego roku nóżka ma już długość 38% wzrostu, około 4 roku życia ma 40% wzrostu a w wieku 6 lat – 43% wzrostu… rodzice mają nogi 46-50% wzrostu.

anatomia_proporcje_ciala-źródło-VOLVO,-Children-in-cars.jpg

Długość nóżki dziecka 0-6 lat w procentach odniesiona do wzrostu

  • smyk ok. 1,5 roku – wzrost ok.78-88 cm – długość nóżki ok. 28-32 cm (36%)
  • smyk ok. 2 lata – wzrost ok.84-94 cm – długość nóżki ok. 32-36 cm (38%)
  • smyk ok. 3 lata – wzrost ok.90-103 cm – długość nóżki ok. 35-40 cm (39%)
  • smyk ok. 4 lata – wzrost ok.96-113 cm – długość nóżki ok. 38-45 cm (40%)

ps. nasz oblatywacz Maciek teraz ma ponad 3 lata, 105cm wzrostu i nogę długości 42cm… sprawdźmy czy się zgadza…105cm*39%=41cm. Prawie… prawie…

Pamiętajcie proszę, że powyższe informacje i procenty są oparte o wiedzę książkowo/internetową, są uśrednione i nie są to informacje potwierdzone przez specjalistę wręcz opracowane przez laika. :-)

Wracajmy do tematu…

Jeśli chodzi o rowerek z pedałami tam nie jest ważna odległość siodełka od podłoża lecz odległość siodełka od pedałów w najniższym położeniu. Nie jest istotne, że dziecko nie dosięgnie nóżką do podłoża aby się podeprzeć w razie utraty równowagi… na takim rowerku smyk nie ćwiczy utrzymywania równowagi ponieważ są z boku kółka.

A teraz najważniejsze – pomiary.  Sprawdziliśmy, i w rowerku dla dziecka z kołami 12. calowymi czyli najmniejszym rowerku z pedałami na rynku, siodełko jest na wysokości ok 46 cm od podłoża (w modelu mierzonym wydawało nam się, że przycinając sztycę można byłoby obniżyć siodełko jeszcze o jakieś 5-6cm… czyli do ok 40cm). Odległość siodełka od pedałów w najniższym położeniu to 36cm… czyli ok 10cm mniej niż odległość siodełka od podłoża.

Wymiary rowerków biegowych to w naszym przypadku nie problem… wszystko mamy dokładnie pomierzone… można uogólnić i napisać, że siodełko w najniższym położeniu znajduje się na wysokości ok 30cm. (LIKEaBIKE Mini, Early Rider Lite, Puky LR M – 30cm; Early Rider Classic, LIKEaBIKE Mountain, Kettler Speedy, Puky LR 1 i Puky LR 1Br – 33-35cm).

Porównajmy klasyczny rower i laufrad…

  • klasyczny 12 calowy rowerek – siodełko od ok 46cm
  • rowerek biegowy – siodełko od ok 28cm

Podsumowując… można stwierdzić, że smyk, który ma ok 1,5-4 lat i nóżkę z przedziału 28-45cm (wzrost ok 83-105cm) nie jest w stanie dosięgnąć stopą do podłoża na tradycyjnym rowerku z odkręconymi pedałami, gdyż siodełko znajduje się na wysokości ok 46cm.  Czyli odkręcanie pedałów od tradycyjnego rowerka ma sens jeśli smyk ma nóżkę dłuższą niż 46cm… czyli jest w wieku (statystycznie) ponad 4lata.

Podtrzymujemy to co napisaliśmy kiedyś:

Jeżeli po odkręceniu pedałów od zwykłego rowerka, dziecko będzie dosięgać do podłoża i jazda będzie sprawiała mu frajdę to jak najbardziej niech jeździ na takim zmodyfikowanym pojeździe […]

Nie negujemy pomysłu odkręcania pedałów… jedynie chcemy abyście byli świadomi, że takie rzeczy można robić dla dziecka, które już ma ponad 4lata i siedząc na rowerku z pedałami dosięga swobodnie do podłoża… a wcześniej… czyli w wieku 2,3,4 lata – niech śmiga na rowerku biegowym! :D

Pisząc o długości nóżki na podstawie siatki centylowej trzeba pamiętać że jest to długość nóżki bez bucika, zaś aby prawidłowo dobrać wielkość rowerka biegowego należy najlepiej znać długość nóżki w buciku. Nasze wymiary rowerków podajemy bez obciążenia czyli koła pompowane nie są ugięte… i należy pamiętać, że jak dziecko usiądzie wysokość siodełka od podłoża zmniejszy się przy małym ciśnieniu w oponach. O tym jak dobrać odpowiednią wielkość rowerka biegowego będzie niebawem :-)

Ogromna prośba… jeśli jakiś specjalista czyta ten wpis to bardzo prosimy o informację co do poprawności naszych spostrzeżeń.

PS. A już jutro AktywnySmyk na koncercie Faith no More na Opener’ze. Do zobaczenia w Gdyni ;-)

AktywnySmyk napisał dnia 3 lipca 2009 w kategorii: Dzieci na rowerkach biegowych, Opinie, Porady
Tagi wpisu: rowerek bez pedałów   rowerek biegowy kontra rowerek z pedałami