Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Podnóżek w rowerku biegowym PUKY LR

Podnóżek w rowerku biegowym firmy Puky

Podnóżek w rowerku biegowym firmy Puky

Rowerek biegowy Puky LR ma specyficznie wyprofilowaną ramę, podobnie jak rower typu “damka”. Nisko prowadzona rama jak wiemy ma jeden ważny atut…jest nisko :-) A poważnie to ma bardzo praktyczne zastosowanie czyli… nie trzeba podnosić wysoko nogi aby wsiąść, wystarczy przełożyć ją w najniższym punkcie przed siodełkiem i już siedzimy :-)

W najmniejszym modelu rowerka biegowego Puky LR M rama jest prowadzona na wysokości 15cm, zaś w nieco większym modelu LR 1 i LR 1Br jest na wysokości 20cm. U konkurencji wysokość ramy przed siodełkiem jest o kilka centymetrów mniejsza niż wysokość siodełka (w najniższym położeniu) zaś w rowerkach biegowych Puky różica ta wynosi aż 15 cm.

Czyli pierwszy atut nisko prowadzonej ramy już mamy… łatwiej się wsiada na rower i z niego zsiada. A teraz czas na drugi…

Specyficznie wyprofilowana rama tworzy w najniższym miejscu platformę / podnóżek / półkę :-) na której Aktywny Smyk może trzymać nóżki. Podnóżek nie jest duży ale na tyle szeroki, że mieszczą się swobodnie obie stopy. Idealnie sprawdza się jak dziecko przejeżdża przez kałużę… nie nabiera wtedy wody w buty, które ciągnie po kałuży lecz trzyma je na podnóżku. Oczywiście trzeba pamiętać, że jeśli statystyczne dziecko ma wybrać trzymanie stóp na podnóżku czy zgarnianie nimi wody z kałuży to zapewne wybierze to drugie ;-)

Idealnym przykładem gdzie smyk trzyma nóżki na podnóżku jest film z YouTube pt “Jada Riding Her Laufrad

Klatka z filmu "Jada Riding Her Laufrad". Widać jak dziewczynka jadąc na rowerku biegowym Puky LR M trzyma nóżki na podnóżku

Klatka z filmu "Jada Riding Her Laufrad"

Idealnie widać,  jak dziewczynka jadąc na rowerku biegowym Puky LR M trzyma nóżki na podnóżku. Dla tych co potrzebują obrazu ruchomego – prezentujemy cały film poniżej.

Innym przykładem dziecka trzymającego nóżki na podnóżku jest chłopiec ze zdjęcia poniżej.

AktywnySmyka na Flickr'ze

źródło: flickr.com | autor: Avyoung

Naszą rozprawkę poprzemy kilkoma wypowiedziami z forum.gazeta.pl

Już kiedyś cytowana u nas @steffa☺napisała w wątku “Re: Laufrad – rowerek biegowy“:

[…] Półka (podnóżek) na nogi synowi się przydawała – gdy zjeżdżał z górki lub jeździł przez kałuże trzymał tam nogi […]

Na przykład @ola33333 w odpowiedzi w wątku “Laufrad -Rowerek biegowy- jaki kupić?” pisze:

[…] Podnozka moja nie uzywa do kladzenia nog ale widzialam dzieciaki ktore tam nogi klada, i to byly bardzo sprawnie jezdzace dzieciaki […]

W tym samym wątku @problemkind dodaje:

[…] tylko opiera na tym podnozku stopy jak zjezdza z gorki albo sie rozpedzi […]

Można się zastanawiać, czy podnóżek który powoduje że konstrukcja ramy (pod siodełkiem) jest szersza niż w innych rowerkach biegowych  ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, chodzi dokładnie o nieco szerszy rozstaw nóżek. W tym miejscu po raz kolejny zacytujemy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, który na następujące pytanie z wątku pt “Laufrad – Panie Pawle, co Pan na to?” :

[…] Puky fajny, no i tańszy, ale ma podnóżek. I teraz nie wiem czy to wada czy zaleta… Z jednej strony Młody moze sobie postawić nóżki na tym “podeściku”. Z drugiej jednak strony – czy dany podeścik nie wymusi szerszego rozstawu nóżek i nie spowoduje większego ich odwodzenia a w konsekwencji koślawości?

odpowiedział tak:

[…] lekko koślawe nóżki w niczym nie przeszkadzają, każdy specjalista potwierdzi, że fizjologiczna koślawość jest cechą naszego układu biomechanicznego, która skutecznie chroni go przed przeciążeniami, poza tym polecam obejrzeć sobie dobrze postawę aktora o jakże pięknie brzmiącym nazwisku Steven Seagal… gość, który opanował do “perfekcji” sztukę walki, a nogi koślawe nieco… i żyje… Pozdrawiam Paweł Z.

Według nas rama rowerka biegowego Puky, która prawie na całej swojej długość ma taką samą szerokość jest korzystna podczas stawiania pierwszych kroków na laufradzie. W rowerkach biegowych, których rama jest wąska pod siodełkiem i znacząco rozszerza się z tyłu aby zmieścić koło zdarza się, że dziecko dotyka a nawet uderza nóżkami o tylny widelec. I choć dzieci mogą szybko nauczyć się trzymać szerzej nóżki tak aby nie zawadzać o widelec z tyłu  faktem jest, że początki mogą być trudne. Dlatego jak najbardziej polecamy rozwiązanie firmy Puky stosowane w rowerkach biegowych.

Same zalety :-) jednak nie oznacza to, że dziecko będzie go stosować, jak mogliście powyżej przeczytać ;-) Np nasz znajomy oblatywacz rowerka Puky LR 1Br w osobie Julka nie stosuje go… przynajmniej na filmie poniżej.

Zachęcamy Klientów, których dzieci jeżdżą na rowerkach Puky do zagłosowania w dwóch ankietach poniżej lub do dodania komentarza… czy podnóżek się sprawdza jako podpórka dla nóg i czy nisko prowadzona rama ułatwia wsiadanie.

[polldaddy poll=2334671]
[polldaddy poll=2334708]

  • Rowerek biegowy Puky LR M
  • Rowerek biegowy Puky LR 1 (bez hamulca)
  • Rowerek biegowy Puky LR 1BR (z hamulcem)