Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Bidon czy bukłak, czyli jak się najlepiej “nawadniać”

W serwisie MTBnews natrafiliśmy na ciekawy artykuł zatytułowany “Bidon czy bukłak“, którego autor zebrał wszelkie za i przeciw dotyczące picia przy użyciu obu wymienionych produktów podczas wycieczek rowerowych.

Dla niewtajemniczonych bukłaki to specjalnie przystosowane worki z tworzywa sztucznego, które po napełnieniu np wodą i zainstalowaniu w plecaku są niezastąpionym źródłem uzupełnienia płynów podczas wzmożonego wysiłku. Na zewnątrz bukłaka znajduje się wyprowadzony wężyk zakończony ustnikiem.  Wężyk ten przytwierdza się z reguły do pasów nośnych (na ramieniu) plecaka, więc ustnik znajduje się blisko ust, co bardzo ułatwia picie. Ustnik bukłaka chroniony jest najczęściej osłonką przymocowaną do wężyka i jest on skonstruowany tak, że wodę z bukłaka zassać można dopiero po ściśnięciu ustnika w buzi.

Tym najmłodszym zapalonym rowerzystom polecamy litrowy bukłak firmy Deuter, który idealnie pasuje do plecaka rowerowego Deuter Ultra Bike.

Bidon czy bukłak? Autor: Mariusz Goliński (Trek Gdynia)

Bidon czy bukłak? Autor: Mariusz Goliński (Trek Gdynia) Źródło: MTBnews.pl

Zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania całego artykułu, my natomiast przytoczymy kilka cytatów z tekstu Mariusza Golińskiego, które naszym zdaniem najbardziej odnoszą się do klientów AktywnegoSmyka, czyli najmłodszych rowerzystów.
Nie mamy chyba wątpliwości, że podczas wspólnych wycieczek rowerowych z naszymi pociechami musimy zapewnić im odpowiednie nawodnienie organizmu.
Uważamy, że doskonałym rozwiązaniem problemu na dłuższej wycieczce rowerowej z kilkulatkiem jest właśnie omawiany w artykule plecak z bukłakiem, ponieważ:

picie jest dostępne zawsze bez odrywania rąk z kierownicy i sięgania po bidon. Puszczenie kierownicy choćby jedną ręką może być  niebezpieczne […]

zwłaszcza w przypadku mniej wprawnych jeszcze rowerzystów lub trudniejszych odcinków trasy.

mamy ze sobą odpowiedni zapas picia podczas dłuższej jazdy jeśli rama naszego roweru nie pozwala na zamocowanie  bidonu […]

a rama rzadko którego rowerka biegowego na to pozwala

łatwa dostępność umożliwia picie mniejszymi porcjami, co jest korzystniejsze dla skutecznego nawodnienia.

i to jest właśnie fajne, że podczas wycieczki młody rowerzysta pije wtedy kiedy chce, bez konieczności zatrzymywania się, powoli i w tempie zapotrzebowania, a nie wypija pół butelki wody na raz podczas postoju raz na pół godziny…

podczas wywrotki [plecak z bukłakiem] częściowo chroni kręgosłup przed urazem

To może najmniej istotny argument w naszym przypadku jako, że ci najmłodsi rowerzyści sporadycznie upadają na plecy, ale zawsze jakby to  jest to pewne zabezpieczenie

AktywnySmyk napisał dnia 18 stycznia 2010 w kategorii: Porady
Tagi wpisu: deuter   porada