Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Dobór wielkości rowerka biegowego (pomiar długości nóżki)

Aby ocenić, czy wielkość wybranego modelu rowerka biegowego nadaje się dla smyka, należy przede wszystkim zmierzyć długość jego nóżki. Jest to najistotniejsza informacja, gdyż tą miarę możemy porównać z wysokością siodełka i tak dobrać wielkość rowerka, aby dziecko swobodnie siedziało na siodełku i aby rowerek posłużył na jak najdłużej.

W prawidłowo dobranym rowerku biegowym dziecko siedząc na siodełku powinno przynajmniej całą stopą dotykać podłoża. Rowerek biegowy jest za duży, gdy przy maksymalnie obniżonym siodełku dziecko dosięga podłoża jedynie paluszkami albo przechyla się na jedną bądź drugą stronę aby się podeprzeć. Często zdarza się, że rowerek kupowany jest na wyrost – jak buty czy ubranka – aby posłużył jak najdłużej. W przypadku rowerka biegowego zdecydowanie nie polecamy takiej praktyki. Rowerek musi być dobrze dopasowany do AktywnegoSmyka aby spełniał swoją funkcję, a kupowanie rowerka za dużego może jedynie zrazić dziecko do jazdy, bo nie pozwoli mu swobodnie się odpychać albo siedzieć. Większość rowerków posiada regulację siodełka w zakresie ok 10 cm, co wystarczy na ok. dwa sezony (w zależności od wieku) jeśli zakupi się go w dobrym momencie. Niektóre modele rowerków biegowych mają w komplecie dwie wymienne sztyce podsiodłowe o różnych długościach co powoduje, że rowerek naprawdę długo „rośnie” wraz ze smykiem.

Wybierając rowerek dla swojej pociechy prosimy nie sugerować się wyłącznie przynależnością rowerka do grupy od 80 i 90 cm wzrostu, jak również przypisaniem konkretnego modelu do wieku dziecka. Są to informacje poglądowe, które mają na celu zawęzić grupę rowerków w zależności od wzrostu albo statystycznego wieku. Wiemy jednak, że maluszki w tym samym wieku mogą znacznie różnić się wzrostem i budową, dlatego polecamy zawsze dopasowywać rowerek do konkretnego kierowcy, a w szczególności – jak pisaliśmy powyżej – do długości jego nóżki.

Pomiar długości nóżki AktywnegoSmyka

Pomiar długości nóżki AktywnegoSmyka

Jak dokonać pomiaru? Bardzo prosto… właściwie tak samo jak mierzy się wzrost dziecka… tylko zamiast przykładać książeczkę do głowy, umieszczamy ją między nóżkami. Smyk powinien być w bucikach oraz bez pieluchy (jeśli odzwyczajacie dziecko od jej używania). Jeśli Smyk będzie biegał i jeździł w pieluszce jeszcze przez kilka miesięcy – mierzcie nóżkę z pieluchą na pupie. Stawiamy młodego delikwenta przy ścianie, wkładamy książeczkę pomiędzy nóżki i mierzymy odległość od podłoża do grzbietu książki.

A jeśli znam tylko wzrost…

Jeśli nie jest możliwe zmierzenie długości nóżki, znacie natomiast wzrost AktywnegoSmyka, to można w przybliżeniu określić długość jego nóżki… mając wiedzę i doświadczenie :-) dlatego zapraszamy w tym przypadku do kontaktu z nami.

Znam tylko wiek…

Raczej odradzamy zakup rowerka biegowego znając tylko wiek smyka, ponieważ nie można określić dokładnie długości nóżki w zależności od wieku, długość nóżki zależy od wzrostu, a często spotyka się np dwulatki o wzroście trzylatka, lub odwrotnie.

Podsumowanie

Najważniejsza jest długość nóżki! Mierzcie ją w bucikach, w których dziecko będzie jeździć. Jeśli dziecko nosi jeszcze pieluchę (ale macie w planach pozbyć się jej niebawem), śmiało ją zdejmijcie, nic wielkiego się przecież nie stanie gdy dziecko obsiusia z emocji swój rowerek ;-). Młode smyki zaczynające przygodę z rowerkiem przed drugim rokiem życia mogą mieć na początku siodełko opuszczone troszkę niżej (1-2 cm) niż krocze, aby swobodnie spacerować z rowerkiem między nogami oswajając się z pojazdem. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre maluszki wolą startować z siodełkiem ustawionym na tyle wysoko, aby siedząc na nim mogły od razu trenować odpychanie.

Pamiętaj…

Wszystkie wymiary rowerków podane w naszym sklepie są miarami pojazdów bez obciążenia. Warto wspomnieć, iż w rowerkach z pompowanymi kołami można nieco upuścić powietrze w kołach przez co siodełko przy obciążeniu opuszcza się o 1-2 cm niżej.
To samo można zrobić chcąc zwolnić nieco śmigającego zbyt szybko laufradera ;-) Pamiętajmy też, że jeśli swoją przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczyna mniej niż 2-letni smyk, to siodełko może być delikatnie opuszczone (1-2 cm) niżej niż krocze, ponieważ dziecko na początku raczej chodzi z rowerkiem pomiędzy nogami niż siedzi na siodełku i się odpycha. Dopiero po krótkim treningu dziecko siada i chodzi siedząc na siodełku. Następny etap to odpychanie…
Pamiętaj aby nie kupować rowerka na wyrost i na styk.
Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić lub wymienić zakupiony towar (więcej na stronie Reklamacja, wymiana, zwrot)

W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie lub dzwońcie do nas :-)

AktywnySmyk napisał dnia 26 czerwca 2013 w kategorii: Porady, Rowerki biegowe