Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Rower Puky Z2 – recenzja

rowerek-puky-Z2

Rowerek PUKY Z2 to miła alternatywa dla wszechobecnych rowerków “górskich”
Czy twój smyk będzie jeździł po górskim singletrack’u? Raczej nie!

Zastanawialiście się dlaczego wasza pociecha ma jeździć od najmłodszych lat na rowerku “górskim”? Czy smyk jeździć będzie po górskim singletrack’u? Czy będzie uprawiać downhill? A może freeride?
Raczej nie! :-)

Moda na rowery górskie przeszła… i dobrze… rowerzyści starszaki zaczęli zwracać uwagę na to, czy rower jest użyteczny. Po co używać sprzętu, którego przeznaczeniem jest całkowicie inny styl jazdy? Czy wygodnie jest jeździć bez porządnych błotników po kałużach?… zdecydowanie nie. Czy wygodnie używać opon o górskim bieżniku na alejkach, ścieżkach?… niekoniecznie. Czy łatwo wsiada się na rower o wysoko prowadzonej ramie?… nie bardzo. Czy fajnie jeździ się po mieście z nosem przy kierownicy, bo wspomnianej kierownicy nie da się wyżej podnieść? … absolutnie nie. Czy nieosłonięty łańcuch musi mi wciągać nogawkę?… wolałbym nie. Czy muszę wszystko wozić w plecaku, bo mój rower nie ma bagażnika?… nie koniecznie.

Te same pytania i odpowiedzi tyczą się młodego rowerzysty, który zaczyna rowerową przygodę.

My proponujemy dla smyków miejski rowerek Puky Z2. Wspaniała alternatywa dla rowerków górskich!

Rowerek Puky Z2 posiada regulowane na wysokość duże, wygodne siodełko. Regulowaną na wysokość szeroką kierownicę, bo przecież rower musi rosnąć z dzieckiem! (rzadko się zdarza aby rowerek górski miał regulację kierownicy).

Wymiary rowerka Puky Z2

Wymiary rowerka Puky Z2

Uchwyty kierownicy mają, jak to w rowerkach firmy Puky, bezpieczny kształt, charakteryzujący się bardzo szerokim harmonijkowym zakończeniem, które  ma chronić dziecko podczas ewentualnego upadku na kierownicę. Dodatkowo połączenie kierownicy z mostkiem kierownicy jest naprawdę porządnie zabezpieczone… to nie jest jakiś kawałek materiału to prawdziwa poduszka powietrzna w postaci gąbkowej obejmy z napisem Puky :-)

Rowerek Puky Z2 posiada szeroką kierownicę, na której znajduje się dzwonek, klamka hamulca z regulacją odległości od kierownicy, na środku gruba gąbkowa osłonka oraz rączki z bezpiecznymi, harmonijkowymi końcówkami. Rowerek wyposażony jest w klasyczne hamulce, sprawdzone "kantilewery".

Zapomniałbym, że na kierownicy znajduje się duży dzwonek oraz klamka hamulca. Klamka posiada regulację odległości od kierownicy co jest bezcenne w przypadku gdy dziecko ma krótkie paluszki. Na końcu linki znajdują się klasyczne hamulce, sprawdzone kantilewery (z ang. cantilever). Nie są to tak jak w przypadku konkurencji hamulce na pojedynczej ośce lecz każde ramię osadzone jest na oddzielnej ośce. To bardzo ułatwia regulację.

Spójrzmy na koła…
Rowerek Puky Z2 posiada 12-calowe opony o płytkim bieżniku, solidne błotniki, które świetnie chronią ubranie rowerzysty podczas przejazdu przez kałuże. Na końcach przedniego błotnika zamontowane są plastikowe osłonki zakrywające jego metalowe krawędzie. Tuż obok mamy chorągiewkę z miśkiem Puky. Jeśli ją zwieje to sygnał dla rodziców, że dziecko  jeździ za szybko ;-)

Błotniki i bagażnik w rowerku Puky Z2

Porządny błotnik z przodu (podobnie jak tylni) chroni odzież dziecka przed pochlapaniem podczas rajdów po deszczu, błocie czy ukochanych kałużach :-) Na końcu przedniego błotnika zamontowane są plastikowe osłonki zakrywające jego metalową krawędź. Na solidnym bagażniku zrobionym z grubych profili można przewieźć pasażera na gapę lub bagaż bez obaw o połamanie prętów bagażnika co często miało miejsce w czasach, które pamiętają wspominani wcześniej rodzice :-)

Dodatkowo tylne koło osłania z góry solidny metalowy bagażnik, do którego przytroczyć można ukochanego misia, czy przeciwdeszczową kurtkę, albo przewieźć na nim dla szpanu najładniejszą koleżankę z przedszkola ;-) Takich atrakcji nie zapewni smykowi żaden rower górski! :D

Spójrzmy na ramę…
Jest nisko prowadzona… i to jest najważniejsze! Proszę spojrzeć na porównanie wysokości ram dla konkurencji w postaci dziecięcego “górala” i rowerka Puky Z2. Dodatkowo proszę zwrócić uwagę na wysokość kierownicy. W ZetDwójce dziecko będzie posiadać bardziej wygodną pozycję niż na rowerku górskim…. zresztą rodzice którzy spróbowali jeździć na rowerze miejskim i na górskim wiedzą w czym rzecz.

Porównanie wysokości ram dla "górala" i rowarka Puky Z2

Porównanie "przekroku" dla "górala" i rowerka Puky Z2.

Co ciekawe bagażnik w rowerku Puky Z2 jest integralną częścią ramy i jest tak solidny jak i ona sama.

Przy okazji omawiania ramy… rowerek posiada w komplecie kółka boczne, nie będziemy ich zalet opisywać, bo my raczej wolimy ćwiczyć równowagę… do rzeczy… otóż kółka te mocuje się do ramy, a nie jak w większości rowerków do ośki koła. Same plusy :-) można łatwo zamontować albo zdemontować boczne kółka bez konieczności późniejszego ustawiania naciągu łańcucha!

A teraz napęd…
Cóż dodać… klasycznie, oczywiście bez przerzutki, łańcuch solidnie zabezpieczony od prawej oraz lewej strony.

Solidnie zabezpieczony łańcuch w rowerku Puky Z2

Wzorowo schowany z obu stron łańcuch i dobrze zabudowana przednia zębatka ochronią nogawki spodni przed ubrudzeniem czy wciągnięciem.

Rowerek posiada światełka odblaskowe na tylnym błotniku i z przodu poniżej kierownicy oraz w pedałach.

Co tu jeszcze dodać… a! rowerek wykonany w Niemczech.

Dla kogo…
Sądzę że idealnie nadaje się jako następca rowerka biegowego Puky LR M albo oczywiście jako pierwszy rowerek. Długość nóżki (mierzona w buciku) powinna mieć najlepiej ok 40cm, tak aby dziecko swobodnie mogło trzymać nóżkę na pedałach oraz mieć kilka centymetrów do ziemi aby się podeprzeć. Dla tych co będą używać kółek z boku nóżka (w buciku) może mieć na początku minimum 35cm.

I to jest chyba moment, w którym należy przestać się wahać i podjąć decyzję, że rowerek Puky Z2 to najlepszy pomysł na fajny sportowy prezent dla kilkulatka.

ps. Dla tych co lubą tradycyjnie… mamy “Drążek do nauki jazdy na rowerkach Puky” – wspomaga naukę utrzymania równowagi oraz poprawia kondycję fizyczną opiekuna. Drążek w komplecie z miękkim i wygodnym siodełkiem. :-)

AktywnySmyk napisał dnia 21 stycznia 2010 w kategorii: Recenzje, Rowerki biegowe Puky
Tagi wpisu: Puky   Rowerek Puky Z2   rowerek z pedałami