Blog sklepu AktywnySmyk.pl

Dziecko i rowerek – skuteczna metoda nauki jazdy bez kija i bocznych kółek

W serwisie LaifStyle znaleźliśmy zabawnie opisaną poradę pewnego tatusia, jak skutecznie nauczyć dziecko jazdy na rowerze, bez użycia kija czy bocznych kółek. Czyli w kilku słowach – jak własnoręcznie zbudować dziecku rowerek biegowy.

Przytoczymy kilka fragmentów, a całość można przeczytać klikając w link  Dziecko i rowerek – skuteczna metoda nauki jazdy bez kija i bocznych kółek

Mój najstarszy syn zaczął jeździć samodzielnie na rowerze mając 5 lat i 2 miesiące […] Czy to jego wina, że uczył się tak długo? Nie – warunkiem nie jest wiek dziecka, tylko jego wzrost i umiejętności nauczyciela, który powinien odpowiednio przygotować rower.

Etap I – “motor”:

– odkręcamy lewą korbę z pedałem
– odkręcamy prawy pedał i blokujemy korbę (np.: przywiązujemy sznurkiem do ramy)
– siodełko obniżamy na tyle, by dziecko siedząc na rowerku, pewnie stało obiema nogami na ziemi
– blokujemy kierownicę (np.: przywiązujemy sznurkiem rączki do złączenia ramy z siodełkiem), tak by skręt był możliwy o ok. 15 stopni

Na tak przygotowanym sprzęcie dziecko na początku po prostu “idzie” i uczy się utrzymywać równowagę.
Nie przeszkadzają mu pedały, a zblokowana kierownica nie “ucieka”.

[…]

Zachęcam do sprawdzenia tej metody. Zabawa z kijem i bocznymi kółkami powinna odejść do lamusa…

My ze swojej strony dodamy tylko, że na tak spreparowanym rowerze będą mogły jeździć dzieci na tyle wysokie, że ich lekko zgięte nóżki swobodnie dotykają ziemi całymi stopami przy najniższym ustawieniu siodełka, czyli mniej więcej statystyczne czterolatki o czym piszemy w tekście Rowerek biegowy kontra tradycyjny rowerek z odkręconymi pedałami.

AktywnySmyk napisał dnia 23 marca 2010 w kategorii: Porady
Tagi wpisu: porada   rowerek bez pedałów